Výtvarná výchova 8.A

Vyučující: Mgr. Kateřina Julínková

Vzhledem k tomu, že mám namyšlenou spoustu krásných námětů, které bychom ve výtvarce mohli dělat, zaměřte se ještě o prázdninách na sběr materiálů. Budeme potřebovat hladké oblázky a kamínky (lépe placaté, od 2-6cm), mušličky, mořský písek, větší oblé valounky (5-10cm), zajímavé kameny, šišky, dřívka, kůry, šnečí ulity. Také si vylisujte alespoň tři celé krásné květiny (bez kořenů, např levanduli, fialku, jestřábník, rozrazil, pryskyřník a pod.), lisujte také zajímavé květy a listy. Vše pečlivě uschovejte a na začátku roku se domluvíme, kdy budeme co potřebovat.

Na prvních třídních schůzkách 10.9. bych chtěla od rodičů vybrat částku 200 Kč na speciální výtvarné potřeby, které budu žákům sama nakupovat a tím se vyhneme problémům, že si někdo něco zapomene přinést. Na web.stránkách pak nákup vyúčtuji. Tuto částku bych využila také jako vstupné do galerie nebo na výstavu, kterou v tomto pololetí navštívíme.

datum zakoupený materiál cena
6.9. sololitové desky+laťky na rámečky 477,-
23.9. tavné tyčinky+akrylové barvy 209,-
15. 10.  Světová náboženství - vzdělávací program Diecézní muzeum 560,-
23. 10.  látka na jehelníček, cca 1 m (14 x 30x30cm) 150,-
6. 11. květináče, lepidlo, spárovací hmota 647,-
27. 11. slaměné korpusy  na adventní věnce 450,-

ZÁŘÍ

4.9. budova školy koláž

Na příští hodinu si vezměte barvy, štětce, tuš, kalíšek na vodu, hadřík a podložku (noviny) na ochranu lavice.

11.9. budova školy-barvy (tempera nebo vodovky), kontury vyznačit tuší

Na příští hodinu si přineste 8-10 oblých (nejlépe placatějších) kamínků o rozměru 2-6 cm, jeden větší plochý kámen (cca 4x8 cm), mořský písek, pár mušliček, černou fixu a štětce, kalíšek na vodu a hadřík. Pro všechny zakoupím lepidlo Herkules a akrylové barvy, také tyčinky do lepicí pistole a brusný papír. Připravím také lišty na rámeček a podkladovou desku na obrázek.

18.9. obrázek Vzpomínka na prázdniny

25.9. věstonická Venuše -keramika

Vzhledem k nutnosti výměny hodin se program o týden posunuje. Tedy obrázky s oblázky budeme vyrábět až 25.9. Nezapomeňte si také hadr, kamínky nejdříve musíme odmastit, abychom je mohli lepit tavnou pistolí.

ŘÍJEN

2.10. máte suplování z výtvarné výchovy. V první části dokončíte obrázek školy, dovybarvit. Kdo má již hotovo, nachystá šišky na další hodinu podle pokynů. V druhé části si společně přečtete text o umění pravěku a prohlédnete si obrázky Venuší a maleb v jeskyních Altamira a Lascaux. Na papír si pak zhotovíte náčrtek Věstonické venuše v původní velikosti, tak jak ji pak budete vyrábět v keramice.

9. 10. Věstonická venuše - keramika, modelování sošky

16. 10. Výroba podzimního věnce z javorových listů

23. 10. Výroba jehelníčku. Pomůcky: nůžky (pokud možno ostré), kus tvrdého kartonu (zadní část kalendáře) cca 15x15 cm, jehla cca 4 cm, navlékátko na nit, ozdobná mašlička, sametka či krajka z domácích zásob ( délka cca 40 cm, šířka 1-1,5 cm).

LISTOPAD

6. 11. mozaika na květináči        (asi stihneme pouze přípravu, uděláme si návrh mozaiky a rozbijeme na kousky připravené kachličky)

Pomůcky: kladívko (kdo má doma), starý ručník (klidně  potrhaný, který pak zůstane na hadry v keramice)

13. 11. dokončení mozaiky dle návrhu  (budeme v keramice)

Pomůcky: přiléhavé gumové (chirurgické) rukavice  na spárování, štětec na lepidlo

Průběžně si schovávejte materiál na adventní věnce ( sušené plátky citronu, mandarinky, jablka, hvězdičky badyánu, ořechy, šišky, slaměné ozdoby -pokud budete mít věnec v přírodním stylu nebo malé ozdůbky, baněčky, hvězdičky, mašličky, řetězy, andělské vlasy na přilepení tavnou pistolí. Ve středu 27. 11. si také přinesete větve jehličnanu (odpad při kupování stromku, větve ze zahrady), ze kterého budete věnec vázat. Doporučuji jedličku, tis nebo stříbrný smrček (ten však dříve opadá a píchá).

20. 11. budeme vyrábět vánoční ozdoby na školní stromeček

27. 11. adventní věnec

PROSINEC

4. 12. výroba obrázků (dřevo, kamínky, akrylové barvy)